Jak se starat o suchou a citlivou pokožku

Jaký je klíč ke zdraví a hydrataci suché a citlivé pokožky? Představte si suchou pokožku jako zahradu, která žízní po dešti. Když je půda vyschlá a prasklá, každá kapka vody je jako balzám pro její regeneraci. Podobně je to i s naší pokožkou, která potřebuje pravidelnou a šetrnou hydrataci, aby se mohla cítit svěží a odolávat vnějším vlivům.

Při péči o suchou a citlivou pokožku je důležité pamatovat na několik základních pravidel. Je důležité volit produkty speciálně určené pro tento typ pokožky, které jsou bez parfemace a obsahují uklidňující a hydratující složky. Péče o suchou a citlivou pokožku nekončí pouze u použití krému. Je to o celkovém přístupu k životnímu stylu – o dostatečném pitném režimu, o vyvážené stravě bohaté na vitamíny a minerály, o omezení stresu a zajištění dostatečného odpočinku.

 

Znaky suché a citlivé pokožky

Typické znaky suché a citlivé pokožky se projevují různými symptomy, které jsou často stejně nepříjemné jako zjevné.

Suchá pokožka může být drsná, matná, bez lesku a s viditelnými šupinkami. Může svědit, pálit a být citlivá na dotek, jako by každé pohlazení bylo vlastně škrábancem. Často se také setkáváme s malými prasklinkami, které mohou být bránou pro různé infekce.

 

Příčiny vzniku suché a citlivé pokožky

Běžné příčiny vzniku suché a citlivé pokožky jsou různorodé a mohou být jak vnější, tak vnitřní. Mezi vnější faktory patří například drsné klimatické podmínky - mráz, vítr, ale i nadměrné slunění. Dále škodí časté mytí pokožky vodou s vysokým obsahem vápníku nebo používání nevhodné kosmetiky, která může obsahovat agresivní chemikálie. Vnitřní příčiny mohou zahrnovat genetickou predispozici, hormonální nerovnováhu nebo různá onemocnění, jako je ekzém či psoriáza.

 

Kdy je vhodné vyhledat dermatologa

V okamžiku, kdy si všimnete, že vaše pokožka je příliš suchá, svědí, nebo se na ní objevují ekzémy, měli byste zvážit návštěvu dermatologa. Tento odborník vám pomůže identifikovat příčiny vašich problémů a doporučí vhodnou léčbu nebo péči. Dermatolog vám může poradit jak změnit vaši rutinu péče o pokožku, předepíše speciální dermatokosmetiku nebo vám doporučí další kroky, jako je změna stravy nebo životního stylu.

Mějte na paměti, že každá pokožka je unikátní a to, co funguje pro jednoho, nemusí nutně vyhovovat druhému. Proto je důležité naslouchat svému tělu a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. Váš dermatolog je vaším spojencem v cestě za krásnou a zdravou pokožkou.

 

Denní rutina péče o suchou a citlivou pokožku

  1. Jemné čištění bez vysušujících složek

 Použijte čistící přípravky, které jsou jako jemný dotek - bez sulfátů, alkoholu a dalších agresivních složek, které mohou pokožku podráždit nebo ještě více vysušit. Mléka, oleje nebo micelární vody jsou vašimi spojenci. Při čištění aplikujte produkt na vlhkou pokožku a jemnými krouživými pohyby odstraňte nečistoty a make-up, aniž byste pokožku drásali nebo tlačili.

  1. Výběr hydratačních a vyživujících krémů

Po čištění přichází na řadu hydratace. Vyhledejte krémy a séra, které jsou bohaté na hydratační složky jako je hyaluronová kyselina, glycerin, aloe vera nebo ceramidy. Tyto složky dokáží pokožku hloubkově hydratovat a zároveň obnovit její ochrannou bariéru.

  1. Význam ochrany krémů s SPF

Je třeba chránit vaši pokožku před sluncem každý den. Ochranné krémy s SPF nejsou jen pro letní měsíce, ale pro každý den v roce. UV záření může suchou a citlivou pokožku ještě více vysušit a způsobit předčasné stárnutí nebo dokonce poškození DNA buněk. Vyhledejte krémy s fyzikálními filtry, které jsou pro citlivou pokožku vhodnější a zabraňují podráždění.

 

Výživa a životní styl pro podporu zdravé pokožky

  1. Význam hydratace a pitného režimu

Hydratace je základním kamenem zdravé pokožky. Bez dostatečného množství vody se pokožka stává suchou, napjatou a může se snadněji objevit loupání nebo svědění. Voda je zároveň důležitá pro odplavování toxických látek z těla, což má pozitivní vliv i na vzhled pokožky. Doporučuje se pít alespoň 2 litry čisté vody denně. Kromě toho je vhodné zahrnout do jídelníčku i potraviny s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, melouny či citrusové plody, které přirozeně zvyšují hydrataci těla.

  1. Důležitost vyvážené stravy bohaté na vitamíny a minerály

Strava hraje klíčovou roli ve zdraví naší pokožky. Vyvážená strava plná zeleniny, ovoce, celozrnných produktů a kvalitních proteinů poskytuje pokožce potřebné vitamíny a minerály. Vitamín A například podporuje obnovu kožních buněk, zatímco vitamín C pomáhá v boji proti volným radikálům a podporuje tvorbu kolagenu. Minerály jako zinek a selen mají protizánětlivé účinky a přispívají k udržení zdravé struktury pokožky. Zahrněte do svého jídelníčku potraviny jako jsou sladké brambory, mrkev, tmavě zelená listová zelenina, citrusové plody, ořechy a semínka. Tyto potraviny nejenže podporují zdraví pokožky, ale jsou také výborným zdrojem energie a celkově přispívají k lepšímu zdravotnímu stavu.

  1. Doporučení pro snížení stresu a podporu spánkové hygieny

Stres je častým viníkem mnoha kožních problémů, včetně suchosti a citlivosti pokožky. Při stresu dochází k uvolňování hormonů, jako je kortizol, které mohou narušit bariérovou funkci pokožky a způsobit ztrátu hydratace. Proto je důležité najít si čas na relaxaci a odpočinek. Pravidelná meditace, jóga nebo procházky v přírodě mohou výrazně snížit hladinu stresu. Také kvalitní a dostatečný spánek je pro pokožku zásadní. Během spánku se tělo regeneruje a opravuje poškozené kožní buňky. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim, spát 7-9 hodin denně a vytvořit si večerní rituál, který vám pomůže lépe usnout.

Pamatujte, že i nejcitlivější pokožka může být zdravá a krásná, pokud jí dáte to, co potřebuje.

Lilea.cz doporučuje

Lactovit LACTOUREA Sprchový gel regenerační 500 ml

Lactovit Lactourea¹⁰ Mousse Cream hydratační pěnový krém 400ml