Zrak a sluch

Pečování o zrak a sluch není jen o momentálních opatřeních, ale o pravidelné péči a prevenci. Přinášíme Vám několik tipů, jejichž dodržování Vám může pomoci zachovat zdraví těchto důležitých smyslů po celý život. Pamatujte, že pravidelné návštěvy lékaře jsou klíčové pro zachování zdraví zraku a sluchu.

Zrak - hodnota očí a jak o ně správně pečovat

1. Pravidelné vyšetření u očního lékař

Pravidelné návštěvy očního lékaře jsou základním krokem pro udržení zdraví očí. Lékaři dokážou odhalit možné problémy, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, glaukom či degenerativní choroby sítnice, včas.

2. Ochrana před slunečním zářením

Nošení slunečních brýlí s UV ochranou pomáhá ochránit oči před škodlivými účinky ultrafialového záření a může snížit riziko vzniku katarakty a dalších očních onemocnění.

3. Zdravá strava pro zdravé oči

Jídla bohatá na živiny jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitamín A, C a E, lutein jsou pro oči prospěšná. Zahrňte do jídelníčku potraviny jako losos, tuňák, ořechy, mrkev, špenát a další zeleninu a ovoce.

4. Pravidelné cvičení očí

Dlouhodobá práce u počítače či čtení může zatěžovat oči. Pravidelné cvičení očí, jako je například technika 20-20-20 (každých 20 minut se na 20 sekund dívejte na vzdálenost 20 stop (cca 6 metrů), může pomoci zmírnit únavu očí.

5. Omezte kouření

Kouření může zhoršit zdraví očí a zvýšit riziko vzniku závažných onemocnění očí, jako je makulární degenerace a katarakta.

6. Doplňky stravy

Pokud ve stravě nepřijímáte dostatek vitamínů, užívejte doplňky stravy, které jsou svým složením zaměřené na podporu normálního zraku. Vždy doporučujeme pečlivě číst příbalovou informaci a nezapomeňte, že doplňky stravy nenahrazují vyváženou stravu.

 

New Nordic Blue Berry™ 60 tablet

 

Sluch - Důležitost péče o sluch a jak na to

1. Ochrana ucha před hlukem

Dlouhodobá expozice vysokému hluku může způsobit trvalé poškození sluchu. Nošení ochranných náušníků při práci v hlučném prostředí, či při hraní hudby na vysoké hlasitosti, je důležité pro ochranu sluchu.

2. Vyvarujte se čištění uší vatovými tyčinkami

Vatové tyčinky mohou tlačit ušní maz zpět do ucha a vést ke vzniku problémů se sluchem či infekcí.

3. Dodržujte zdravý životní styl pro zdravý sluch

Diabetes, vysoký krevní tlak a obezita mohou negativně ovlivnit zdraví uší. Udržujte vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu pro udržení celkového zdraví, což se pozitivně projeví i na sluchu.

4. Pravidelné vyšetření

Pravidelné testy sluchu jsou klíčové pro odhalení případných změn ve sluchu. Čím dříve se problémy slyšení odhalí, tím lépe lze situaci řešit. Nezapomínejte tak na preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.

5. Omezení expozice na škodlivé látky

Při práci s chemikáliemi nebo vystavení se jiným škodlivým látkám, je důležité dbát na ochranu sluchu.

6. Doplňky stravy

Pro zachování normálního sluchu užívejte doplňky k tomu určené. Vždy doporučujeme pečlivě číst příbalovou informaci a nezapomeňte, že doplňky stravy nenahrazují vyváženou stravu.

New Nordic Ear Tone™ 30 tablet